Янишівські в Україні та в світі
1. Янишівські в Україні.
Прізвище Янишівських набуло відносно значного поширення в усіх регіонах України. Звернення до електронних телефонних довідників обласних центрів України через мережу Інтернет показують, що носії цього прізвища проживають в усіх областях нашої країни, включаючи Крим.
Якщо припустити існування єдиного прародича всіх Янишівських, то виходить, що всі носії цього прізвища є далекими родичами.
І цьому є певні підтвердження. До наших часів дійшли перекази про те, що наші предки /прадід Патро ‑ дід мого тата Ярослава/ ще вкінці 19-го століття їздив у гості до родини “за Збруч”, тобто на східну Україну, що була тоді в складі російської імперії.
Носії цього прізвища залишили помітний слід в історії Великої України та Галичини.
Зокрема, відомий Янушевський Григорій –військовий діяч Української народної республіки, генерал-поручник генерального штабу УНР, в 1919 році – генеральний квартирмейстер Дійової армії УНР.
Двоє Янишевських ‑ Костянтин Іванович та Федір Михайлович ‑ один з Волині, а другий з Харківщини були розстріляні більшовиками під відомим містечком Базар Народицького району , як учасники другого Зимового походу під керівництвом Юрка Тютюнника.
У фізиці відомі також прилади названі іменами однофамільців ‑ піранометр Янишевського та піргеометр Савінова-Янишівського. Це прилади для вимірювання сумарної і розсіяної сонячної радіації, що поступає на горизонтальну поверхню.
За серйозні наукові заслуги в австрійські та польські часи аж два Янішевські – математик Зігмунт та географ Міхал вписані в історію Львівського університету, котра поміщена на його офіційному Сайті.
Таких прикладів можна навести безліч…
Відомо також, що в сучасній Одеській області є ціле село Янишівка, засноване наприкінці 18-го століття поміщиком Янишевським.
Дивись також статті Янишівка, Базар, піранометр Янишіевського, піргеометр Савинова-Янишевського.
2 Янишівські в світі.
На сьогоднішній час носії нашого та перелічених від нього похідних прізвищ є автохтонами /народилися і проживають/ у багатьох країнах світу: Україні, Польщі, Білорусії, Росії, Казахстані, Великобританії, США, Канаді.
Представників сучасної хвилі еміграції з України, яку ще називають четвертою, до уваги не береться.
Очевидно, що прабатьківщиною узаконеного прізвища Янишівський є Річ Посполита – колишня українсько-польсько-білорусько-литовська держава 15-18 століть. На це вказує спосіб утворення прізвища – з допомогою суфікса “ський”. Така ідентифікація приналежності до привілейованого класу /дворянства, шляхти, рицарства/ була характерна саме для цієї держави.
Таким чином, крім українських, і польські, і білоруські Янишівські і К0 в однаковій мірі є автохтонами – нащадками перших задокументованих Янишівських. Цими першими “документами-паспортами” були нобілітаційні грамоти королівської канцелярії Речі Посполитої.
Янишівські в Росії належать до різних за походженням груп.
Одна з них – нащадки давніх Янишівських, що розселилися з Великої України, після її входження в Російську імперію. В Інтернеті не раз попадається активний російський блогер з нашим прізвищем. У відповідь на мій електронний лист він відписав, що в Росії жили як мінімум 4-5 поколінь його предків…
Інша група має відносно недавню історію. Це нащадки галицьких Янишівських вивезених в Сибір за участь у визвольних змаганнях у 40-их – 50-их роках. З однієї лише Витвиці у Сибірах та Казахстані залишилися і доволі розрослися кілька родин Янишівських.
Ще одну групу становить трудова міграція радянських часів: молоді спеціалісти, котрі поїхали за направленням, заробітчани, та їх нащадки.
Янишівські Казахстану – відносяться до тієї ж категорії, що і згадана група Янишівських Росії – нащадки галицьких Янишівських вивезених в Сибір за участь у визвольних змаганнях. Кілька років тому мені передали із сільради лист від такої родини з цієї далекої країни.
Янишівські США, Канади та Європи відносяться до нащадків попередніх хвиль української трудової та політичної еміграції. Як і більшість нелінивих земляків, вони непогано там влаштувалися, але при цьому беруть дієву участь у громадському та політичному житті.
Гордістю зарубіжної української громади був професор Василь Янішевський, провідний діяч НТШ в США та Канаді. Василь Янішевський входить також у сотню найвідоміших пластунів за всю історію цієї організації.
Ще один однофамілець Іван Янішевський – якийсь час очолював Союз Бувших Українських Вояків (СБУВ) — українська комбатантська /ветеранська/ організація в Канаді, яка постала в 1936.
І це не поодинокі випадки. Одну з таких гілок творить і наша безпосередня родина /фамілія/ ‑ нащадки татового брата Василя Янишівського, що проживають а Англії та Новій Зеландії.
Від автора.
Прошу відвідувачів Сайту, зокрема тих, хто є носієм нашого прізвища та його похідних доповнити інформацію про відомих вам Янишівських в Україні та в світі. Пишіть на вказану електронну адресу або залишіть повідомлення на кнопку “Напишіть нам”.
Я тоже живу недалеко вiд Челябiнська. Прiзвище зберiг. Тобто не став Янiшевским. Працюю в нафтовiй промисловостi Захiдного Сибiру. Син Микита тоже Янишiвський i його жiнка Оля живуть в Свердловську(Екатеринбург). Так що ми всi Янишiвськi (Потомки пана Ореста та Марiки)