Васильковичі

Автор публікації на сайті – Янишівський Миролав Ярославович

Шляхетський придомок родини Витвицьких.

За однією з легенд, яку я вперше почув від Витвицької Ольги Миколаївни /Ольги з-під Буковини/ цей придомок походить від імені волинського князя Василька /місто Володимир Волинський/ – брата короля Данила. Один з його нащадків /можливо і нешлюбний/ був обдарований землями теперішньої Витвиці та околиць.

Цієї ж легенди притримується і один з кращих знавців витвицької старовини – Дорка Витвицька – мама Люби /Амріти/. 

Легенду вперше опублікував і ввів у науковий обіг відомий краєзнавець,  дослідник Болехівщини  Роман Скворій.

Однак дослідник розглядає ще одну версію. На його думку засновником роду Васильковичів-Витвицьких міг бути також князь  Василь із Теребовлі.

Очевидно, щось у цих легендах таки є.

На користь першої версії говорить той факт, що на землях, що належали у ті  князю Васильку /Волинському/ – в теперішній південній Білорусі є двійник Витвиці – село Вітвіци Полєскі.

На користь другої версії говорить наявність великої кількості носіїв прізвища “Витвицький” в околицях Теребовлі – районного центру на Тернопільщині. Причому, за твердженням Скворія, вони з діді-прадіда вважають себе автохтонами і не є нащадками переселенців з Витвиці на Болехівщині.

На сьогодні до придомка /гербу/ Васильковичів зголошується не менше як кілька тисяч нащадків, що носять прізвище Витвицьких і вже не є між собою родиною. Ймовірно до цього придомкка відносяться всі Витвицькі.

До гербу Васильковичів належала Волковецька /Вітвицька/ Марія /Марині/ Гнатівна – мама засновниці родини Оксани Янишівської /Волковецької/

 

Джерела.

  1. Власні спогади за розповідями Витвицької Ольги Миколаївни.
  2. Власні спогади за розповідями Витвицької Дорки.
  3. Стаття Романа Скворія з Болехова “З родоводу Витвицьких”.

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Коментарі : 1

  1. Люба Витвицька-Бабенчук сказав:

    Це неправда, що всі Витвицькі мали придомок Васильковичі. Колись я переглядала церковні книги з 19 ст. У львівському архіві. Була вражена великою кількістю Витвицьких з придомками: Січка, Лаврович і ще інші, що зараз є самостійними прізвищами в селі. Їх потомки навіть про це не здогадуються. Коли ліквідували кріпацтво права шляхти і хлопів почали зрівнюватися. Тоді спрощували прізвища з двох частин до одної. Тепер маємо і Витвицьких і Лавровичів.