Домівка ЕнциклопедіяПрізвиська вуличні

Прізвиська вуличні

Традицією українців взагалі та галичан зокрема, особливо жителів сільської місцевості, є наявність неофіційних вуличних прізвиськ.

На Волині, в Буцині, на батьківщині Ліди Янишівської з Оліферовичів, на позначення цього явища існує навіть спеціальний термін – подворисько.

Вуличні прізвиська функціонують паралельно з офіційними прізвищами і часто доповнюють  їх в процесі ідентифікації особи. Особливо це стосується тих випадків, коли в селі проживає багато носіїв однакових прізвищ. 

Наприклад, якщо у Витвиці питати про Михайла Витвицького, то не зрозуміло про якого Михайла йдеться. Ідентифікація по батькові також не ефективна і “не працює”. Натомість, якщо додати, що йдеться про Михайла Витвицького – Наньового або Сотникового – тоді все зрозуміло.

Буває, що вуличні прізвиська несуть негативний зміст і є образливими, але з часом первинний зміст пропадає і прізвисько сприймається лише як додатковий засіб ідентифікації.

Відомий навіть випадок, коли вуличне прізвисько перейшло в офіційне, а натомість офіційне прізвище зникло. Про це розказував мені відмий громадський і політичний діяч Петро Січка. Прізвище його предків було “Витвицькі”. З метою кращої ідентифікації численних Витвицьких у церковних книгах додавали ще і вуличне прізвисько – Січка. Виникло сполучення  Витвицький-Січка. З часом счастина “Витвицький” відкинулось, бо їх і так було багато…

Де-які прізвиська зникали і народжувалися нові. Інші живуть по три-чотири покоління..

Вуличні прізвиська предків засновників родини Оксани та Ярослава Янишівських були наступними.

 

По  Оксані Янишівський / з Волковецьких/

Родина по батькові ‑ Волковецькому Михайлові                ‑ Йонці.

Родина по мамі  Волковецькій /з Витвицьких/ Марині        ‑ Дебернюки.

 

По татові – Ярославу  Янишівському

Родина по татові ‑ Янишівському Іванові         і                           ‑ Чупени.

Родина по мамі   Янишівській /з Гошовських/ Анні            ‑ Панюки

 

Смислове навантаження двох з них – Дебернюки та Панюки – відоме. Походження прізвиськ Чупени та Йонці – невідоме.

 

Дивись також статті  Дебернюки,  Йонці,  Чупени,  Панюки.

 

Прохання до членів родини та просто читачів Сайту: Хто знає щось більше про походження наших прізвиськ, прошу доповнити.

Творімо Енциклопедію родини разом !!!

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *