Домівка ЕнциклопедіяЛітературний герой – Янишівський

Літературний герой – Янишівський

Автор публікації на Сайті – Мирослав Янишівський

За помітний вклад в різні галузі духовної та матеріальної культури українського та польського народів на батьківщині, в місцях їх поселення в старому та новому світі прізвище Янишівський /Янишевський/ набуло певної популярності.

Про це свідчить і той факт, що його присвоєно літературному герою. 

Приблизно в 1974 році мені попала в руки книжка Валіза пана Воробкевича. Вона була уже без обкладинок, так що ні автора, ні року, ні місця видання встановити не вдалося. До речі, вона досі зберігається у Витвиці в нашій родинній “бібліотеці”.

Однозначно талановитий автор розгортає в книжці пригодницький сюжет про те, як “доблесні” радянські чекісти в післявоєнні роки ведуть боротьбу з “найлютішими ворогами українського народу – українськими буржуазними націоналістами”.

Із закордонного центру українського націоналістичного підпілля прибуває в Україну група емісарів. Вона повинна  знайти у Львові і доставити на захід валізу в якій містяться важливі для підпілля документи. Герої книги зв’язуються із куренем Української Повстанської Армії /УПА/ і прибувають до Львова. Однак, про їх прибуття та характер завдання стає, звичайно, відомо радянським спецслужбам.

Після довгих пригод, в умовах  постійного протистояння з органами НКВД, підпільники нарешті знаходять валізу. Вона виявилась на збереженні у професора на прізвище Янишевський.  Професор зображений у романі як типовий представник цього суспільного прошарку – трохи дивакуватий, старий кавалер, який живе із служницею, далекою родичкою.

Можливо, цей літературний герой мав реального прототипа. Ним міг бути хтось із відомих професорів Львівського університету, котрі носили це прізвище. В “Історії Львівського університету”, поміщеній на офіційному Сайті вузу,  згадується  професор математики Янішевський Зігмунт /1913 -1919 р.р./ та професор географії Янішевський Міхал /20-ті – 30-ті роки 29-го століття/.

Для прикриття переходу кордону назад, повстанський курінь зав’язав бій з радянськими прикордонниками. Однак, відповідно до законів соцреалізму твір закінчується тим, що доблесні радянські чекісти затримують підпільників з валізою.

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *