Дебернюки

Автор публікації на сайті – Янишівський Мирослав Ярославович

 

Вуличне прізвисько родини та нащадків тих Витвицьких-Васильковичів, що проживали та проживають по дорозі на Кальну  на заплаві ріки Путна.

Це куток де зараз розташовані садиби Михайла Витвицького та Марійки Красівської /акушерки/ ‑ дітей вуйка Штефана /Наньового/.

Прізвисько походить від слова “Дебря”, так як над цим родинним гніздом нависають великою грізною дебрею відроги гори Ділок. 

Найдавніший представник Дебернюків, про якого збереглася неперервна пам’ять у родині – Іван /Ян/.  Вуйко Василь /Дупак/ – правнук Яна розказував мені у середині 80-их років, як про достеменний факт, що в 1848 році Ян відпустив на волю своїх кріпаків ‑ родину Борисів.

Цьотка Касі /Мелимука Катерина Павлівна/ – в ті дні, коли у Витвиці відкривали нову дзвінницю, переконувала мене і маму під церквою, що Дебернюки були графами. До них приїжджали на полювання інші графи “з цілої Європи”.

В усякому разі вуйко Василь розповідав про факт родичання /одруження/ одного з синів або онуків Яна Дебернюка з дочкою поміщика Стронського, що володів у 19 ст. Розточками.

Аж до самої колективізації головна осада Дебернюків /під Дебрею/ була однією з найзаможніших. Вуйко Михайло /Штефанів/ розказував, що частина дебернюківських господарських споруд із ще панщизняних часів збереглася до середини 20-го століття. Вони були розібрані підчас колективізації ‑ для спорудження колгоспних стайнів.

Сьогодні загальна кількість Дебернюків складає не менше, як кілька сотень осіб.

Є немало підстав вважати, що саме предок  Дебернюків і був реальним засновником Витвиці або може і тим  легендарним нащадком князя Василька.

Із Дебернюків походила  Волковецька /Вітвицька/ Марія /Марині/ Гнатівна – мама засновниці родини Оксани Янишівської /Волковецької/

Дивись також статтю Васильковичі.

 

Джерела.

  1. Власні спогади за родинними легендами.
  2. Спогади Витвицького Василя Гнатовича.
  3. Спогади Мелимука Катерина Павлівни.

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *