2015. Освячення пам’ятника на могилі діда Івана та баби Анни Янишівських

15 серпня 2015 року відбувся традиційний Великий збір /з’їзд/ родини Янишівських. Головною подією Збору стала заупокійна Служба Божа за померлими членами родини, іншими предками і родичами та освячення пам’ятника на могилах Івана та Анни Янишівських.
Іван Янишівський /1889 -1965 р.р./ та Анна Янишівська з Гошовських /1896 -1976 р.р./ є батьками засновника нашої родини – Ярослава Янишівського.
Крім Ярослава, Іван та Анна народили та виховали ще 5 синів – Йосипа, Василя, Павла, Богдана, Степана, та двох дочок – Марії та Юлії. Загальне число дітей становило 8 осіб. За родинними переказами ще двоє дівчат померли у дитячому віці. На сьогодні нікого з дітей уже немає серед живих.
Для другого покоління нашої родини /Мар’яна, Ліди, Віри, Мирослава, Марти та Володі/ вони були дідусем та бабусею. Крім “Ярославовичів” у діда Івана та баби Анни є ще 10 онуків – “Йосиповичі” – 3 онуки, “Васильовичі” – 3 онуки, “Богдановичі” – 2 онуки, “Степановичі” – 2 онуки. Загальне число онуків становить 16 осіб. На сьогодні всі вони “ще топчуть траву” у трьох країнах на двох материках.
З різних поважних причин діти не встигли спорудити пам’ятник на могилі Івана та Анни. Цей недолік виправили онуки. Очевидно, що споруджений пам’ятник є не тільки виявом поваги до діда й баби. Він є також знаком вдячності і розуміння по відношенню до наших батьків.
Пам’ятник розроблений на основі типового проекту. Він складається з двох горизонтальних білих бетонних тумб та двох вертикальних чорних гранітних стел з портретами покійних. Посередині між стелами встановлений спільний хрест із чорного граніту. Особливими, ексклюзивними, елементами пам’ятника є чорні гранітні плити на горизонтальних тумбах пам’ятника. Вони замінюють квітники, від яких вирішено відмовитися.
Пам’ятники є досить гармонійним ансамблем. Портрети діда Івана та баби Анни випромінюють світло та доброту. У нижній частині пам’ятника напис “Світла пам’ять від 16 онуків з України, Великобританії та Нової Зеландії”
Фінансово до участі у цій корисній справі долучилися сім’ї 15-ти із 16-ти онуків діда Івана та баби Анни.
Зокрема, кошти на спорудження пам’ятника надали:
- Сім’я Янишівського Василя Йосиповича Львів 1000 грн
- Сім’я Янишівської /Гаркот/ Богданки Йосипівни Долина 1000 грн,
- Сім’я Янишівського Робіна Васильовича Англія 50 дол.,
- Сім’я Янишівського Павла Васильовича Англія 50 дол.,
- Сім’я Янишівської /Незеркліфт/ Ніни Василівни Веллінгтон, Нова Зеландія 50 дол.,
- Сім’я Янишівського Мар’яна Ярославовича Львів 1000 грн
- Сім’я Янишівської /Погинайко/ Ліди Ярославівни Калуш 1000 грн
- Cім’я Янишівської /Багмут/ Віри Ярославівни Лосинівка Чернігівської області 1000 грн
- Сім’я Янишівського Мирослава Ярославовича Івано-Франківськ 1000 грн
- Сімя Янишівської /Лук’яненко/ Марти Ярославівни Обухів Київської області 1000 грн
- Сім’я Янишівського Володимира Ярославовича Болехів 1000 грн
- Сім’я Янишівського Івана Богдановича Витвиця 1000 грн
- Сім’я Янишівської Наталії Богданівни Львів 1000 грн
- Сім’я Янишівської /Кулик/ Лесі Степанівни Долина 1000 грн
- Янишівський Олег Степанович Долина 1000 грн
Загальний кошторис пам’ятника склав 15 000 грн.
Автором ідеї спорудження пам’ятника силами онуків є Мирослав Янишівський. Він же виконав специфічну роботу по збору коштів. Безпосереднім спорудженням пам’ятника займався Павло Погинайко. У монтажі елементів брав участь Янишівський Володя /Ярослав/ з Болехова.
Чин освячення пам’ятника здійснив отець Петро Євчук, священник витвицької парафії УГКЦ. Йому допомагав дяк Іван Мохник.
У Службі Божій та освяченні пам’ятника взяли нащадки чотирьох синів Івана та Анни /Йосипа, Ярослава, Богдана, Степана/ та наймолодша невістка Розалія, дружина сина Степана. Крім нащадків Івана та Анни, членів їхніх сімей в урочистості взяли участь односельчани та родичі – Степан Волковецький, Галина Кокоринець та Оксана Тишківська. Загальне число учасників, як свідчить фото на сходах церкви становило 40 осіб.
Присутніми були 4 покоління нащадків Івана та Анни.
Перше покоління – покоління дітей – у непрямій формі представляла невістка Розалія.
Друге покоління – покоління онуків представляли діти Йосипа, Ярослава, Богдана та Степана, їхні чоловіки і жінки, зокрема:
Йосиповичі – онук Василь зі Львова та онука Олесі з Болехова.
Ярославовичі – онук Мар’ян зі Львова з дружиною Наталею, онука Ліда з Калуша з чоловіком Павлом, онука Віра з Чернігівщини з чоловіком Миколою, онук Мирослав з Івано-Франківська з дружиною Лідою, онука Марта з Обухова, онук Володя з Болехова з дружиною Лесею.
Богдановичі – онука Наталя зі Львова, онук Іван з Витвиці.
Степановичі – онука Леся з Долини з чоловіком Геннадієм, онук Олег з Долини.
Всього присутні були 12 онуків із 16. Не змогли прибути діти Василя /Робін, Павло та Ніна/, котрі народилися і живуть за кордоном, та дочка Йосипа – Богданка, котра зараз працює в Італії.
Третє покоління – покоління правнуків було представлене нащадками Ярослава, Богдана та Степана, зокрема:
Нащадки сина Ярослава – правнук Маркіян Мар’янович з Німеччини, правнучка Оксана з Николишак з чоловіком Андрієм з Калуша, правнук Юрій Погинайко з Калуша, правнучка Ольга з Києва, правнук Маркіян Мирославович зі Львова, правнук Володимир з Івано-Франківська, правнук Михайло з Києва, правнучки Оксана та Люба з Обухова, правнук Тарас з Болехова, правнучка Ярина зі Львова.
Нащадки сина Богдана – правнучка Таня зі Львова.
Нащадки сина Степана – правнуки Олеrсандр та Андрій з Долини.
Четверте покоління – покоління праправнуків /онуки онуків діда Івана та баби Анни/ було представлене нащадками Ярослава та Богдана, зокрема:
Нащадки сина Ярослава: праправнуки Марта, Юрій та Вікторія Николишаки з Калуша, праправнук Ярослав Погинайко з Калуша.
Нащадки сина Богдана: праправнучка Соломія зі Львова.
До речі, найстарша із праправнуків, присутня на посвяті, – Николишак Марта – онука дідової та бабиної онуки Ліди Ярославівни – цього літа вже стала студенткою Київського медінституту.
Завершився захід поминальним фуршетом на колишній садибі діда Івана та баби Анни Янишівських, що над річкою Солотвиною. Це була унікальна гостина-зустріч чотирьох поколінь нащадків колишніх господарів цього подвір’я. Багато з них зустрілися вперше, і можливо більше і не зустрінуться. Була гарна погода в природі і в душах. Лунали спогади про діда й бабу, про їхніх дітей, котрі народилися і виросли на цій садибі.
Здавалося, що земля цієї садиби ще досі зберігає тепло дитячих ніг майбутніх наших батьків, стриїв, цьоток:
Йосипа 1914 р. Витвиця + 1989 р. Витвиця
Василя 1917 р. Витвиця + 1977 р. Лестер, Великобританія
Павла 1919 р. Витвиця + 1980 р. Торонто, Канада
Марії 1922 р. Витвиця + 1998 р. Витвиця
Юлії 1925 р. Витвиця + 1995 р. Витвиця
Ярослава 1926 р. Витвиця + 1997 р. Витвиця
Богдана 1931 р. Витвиця + 2003 р. Витвиця
Степана 1936 р. Витвиця + 2014 р. Долина.
У теперішній хаті, що знаходиться на садибі і належить онукові Олегові /Степановичу/ досі збереглися ще дві ікони до яких молилися дід Іван та баба Анна, їхні діти – батьки, діди та прадіди присутніх нащадків.
Найімовірніше, що другої такої зустрічі на предківській садибі не буде. Хоча… , ще рік-два тому і описана подія нікому і не снилася…
Мирослав Янишівський
11 вересня 2015 р.
Читайте також:
- 23 січня