1961 рік

11 грудня  1961 року.

Народження Янишівської  /Лук’яненко/  Марти  Ярославівни

11 грудня 1961 року народилася Янишівська Марта Ярославівна, членкиня родини, п’та дитина в сім’ї засновників родини – Оксани та Ярослава Янишівських. Після одруження носить прізвище Лук’яненко.

Про обставини народження відомо, що це сталося у пологовому будинку так званої дільничної  лікарні у Витвиці.

Пологи приймали акушерка Красівська /Витвицька/ Марія Степанівна, відома на побутовому слензі як “Марійка вуйка Штефана”. Як відомо, пані Марійка була двоюрідною сестрою породіллі.

Відомо також, що та зима була дуже люта і затяжна. Від нечуваних морозів навіть потріскали де-які дерева в саду. Запасених на зиму дров не вистачало. В зв’язку з цим, тато нібито навіть обрізав на дрова частину гіляк на знаменитих круглицях.

Хрещення новонародженої відбулося в умовах строгої конспірації у хаті Лаврович Софії Ігнатівни, відомої в родині як “цьотка Зосі” або “цьотка Шпрідеяниха”.

Хресною мамою була Кушнір /Лаврович/ Марія Павлівна, відома для нас як “цьотка Маринка”, дочка господині та двоюрідна мамина сестра.

За хресного батька був Кушнір Володимир, чоловік цьотки Маринки.

 

Чин охрещення здійснив священник отець Волянський. За словами Хресної, на той час він уже відбув заслання, як такий, що не перейшов на російське православ’я і повернувся в рідні краї. Так що хрещення новонародженої було підпільним подвійно:  по-перше – підпільним був сам факт хрещення, по-друге  ‑  хрещення священником забороненої УГКЦ,

За спогадами Хресної, – паралельно хрестили брата новонародженої  – Мирослава, 1959 року народження, /???/ та дочку хресної – Уляну, 1964 року народження /???/.

Таке пізнє хрещення цьотка Маринка пояснила релігійними утисками комуністичної влади та учительською  роботою батьків. Сам обряд відбувався в тій кімнаті, що виходить вікнами до колишньої аптеки.

 

Автор публікації – Мирослав Янишівський, 17  березня 2013 року.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *