1929 рік

Лютий 1929 року

Народження  Янишівської /Волковецької/ Оксани Михайлівни

1 лютого 1929 року в селі Витвиця /Болехівський повіт Станіславівського воєводства тодішньої Речі Посполитої Польської/ народилася Волковецька Оксана Михайлівна, засновниця родини.

Батьки дитини, селяни вище середньої заможності:

Батько – Михайло Заліскович-Волковецький, син Теодора /Федора/ та Марії /Марисі/ Янишівської,

Мама – Марія /Марині/, дочка Ігнатія Василькович-Витвицького та Юстини Красівської.

Будинок батьків у господарських книгах гміни /тодішній варіант сільради/ був зареєстрований під номером 37.

Про обставини народження відомо, що пологи відбулися вдома. Повитухою була Ангела Ільницька /баба Анеля, мама Тадея Степановича Ільницького/, яка жила по сусідству з теперішнім обійстям Ільницьких.

Новонароджена охрещена Оксаною, на честь святої Ксенії Римлянки, день якої відзначається 6 лютого. Дата хрещення – 13 березня. Хрещення та елєопомазувавння здійснив священник Української греко-католицької церкви отець Зеновій Павлучин.

Хресними батьками були:

Красівський Василь – рідний або двоюрідний вуйко породіллі /заклинатель змій/, на його обійсті /зразу за Фільками/ зараз мешкають Мелешки;

Витвицька Софія Ігнатівна – сестра породіллі, відома пізніше як цьотка Зосі /Шпрідеяниха/.

Новонароджена була четвертою з шести дітей в сім’ї батьків

брат Микола               *до 1922 року     + до 1939,

брат  Мирон                *9.03.1923                     + 01.01.1924

сестра Славка             *31.12.1925                  + 01.03.1938/

Оксана                         *01.02.1929 р     + 04.09.2012.

брат Володимир /Владзьо/            *15.07.1931 

брат Мар’ян                                  * 20.01.1934

В 2008 році під час реконструкції садиби Волковецького Михайла Степановича знайдена церковна книга реєстрації новонароджених і померлих по Витвицькій парафії за період з 1922-го по 1944-ий рік. Зокрема і сторінка із реєстрацією тодішньої новонародженої Оксани Волковецької.

Підчас закриття церкви в 1946 році найцінніші речі люди розбирали по домівках. Очевидно, що названу книгу віддали на зберігання саме Волковецькому М.С., як одному з найавторитетніших громадян села, відомому вчителю, легенді витвицької освіти. Найімовірніше, що він свідомо не здав її в архів. Без неї новій владі в період вивозів на Сибір важче було простежувати родинні зв’язки.

До речі саме в ці дні: 1-2 лютого 1929 року у Відні була створена Організація українських націоналістів /ОУН/. В її установчому конгресі брав участь і витвичанин Михайло Селешко, родич новонародженої по лінії Красівських, відомий громадський і політичний діяч, особистий секретар Євгена Коновальця.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *