Домівка Документи і матеріалиДруковані праці членів родини2014. Янишівський Володимир Мирославович. Монополія Росії буде закріплена і в          ядерній енергетиці?// – svoboda.org.ua

2014. Янишівський Володимир Мирославович. Монополія Росії буде закріплена і в          ядерній енергетиці?// – svoboda.org.ua

20 вересня Верховна Рада України прийняла у першому читанні Закон «Про особливості здійснення закупівель ядерного палива». На перший погляд – рядовий «технічний» закон, який не може становити громадського інтересу. Однак серйозні приводи для тривоги викликають слова «закупівля ядерного палива здійснюється замовником за рахунок державних коштів за процедурою закупівлі у одного учасника».

Розглянемо сучасні тенденції розвитку ядерної енергетики України. Україна володіє значними запасами уранових руд, що є сировиною для ядерного палива. І на сьогодні Україна приблизно на третину забезпечує власні потреби, решту вона купує переважно в Росії. Як відомо, нещодавно російська компанія «ТВЕЛ» перемогла в конкурсі з будівництва заводу ядерного палива і повинна побудувати до 2015 року завод у місті Жовті Води (Кіровоградська обл.). Будівництво такого заводу в Україні потрібне уже давно, враховуючи значні запаси уранових руд, потенціал яких використовується не повністю. Однак сучасне україно-російське співробітництво у ядерній галузі не передбачає збільшення обсягу переробки українських уранових руд, тому і далі зберігатиметься залежність від Росії.

Чому ж вибір України зупинився на російському «ТВЕЛі»? Відповідно до пояснювальної записки до даного законопроекту світовими лідерами з проектування та фабрикації ядерного палива є США (Westinghouse, General Electric), Франція та Німеччина (AREVA), Росія (ВАТ “ТВЕЛ”), Японія (MNF, NFI, GNF). Можна припустити, що «ТВЕЛ» запропонував Україні найбільш вигідні умови співпраці. Але це рішення аж ніяк не вписується в стратегію диверсифікації джерел постачання енергетичної сировини і посилення енергетичної незалежності України, про що люблять поговорити Янукович і Азаров.

Стає очевидним, що передбачена даним законом процедура закупівлі у одного учасника написана спеціально під російського монополіста «ТВЕЛ». Незважаючи на наявність інших всесвітньо відомих виробників ядерного палива, конкуренція знищується ще в зародку. Цей закон не лише зберігає, а й посилює залежність від Росії. Мабуть, залежності від російської нафти і газу уже недостатньо, тому режим Януковича хоче закріпити її і в ядерній енергетиці.

Цікавим виглядає склад комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Верховної Ради України, який і рекомендував ухвалити цей закон (протокол №71 від 06.07.2011). Серед 20 членів комітету можна знайти такі відомі імена, як Микола Мартиненко (голова комітету, НУНС), Михайло Волинець (заступник голови Комітету, БЮТ), Олександр Гудима (НУНС, УНП), Юрій Костенко (НУНС, УНП), Тарас Стецьків (НУНС) і неповторний «Юра Єнакіївський» – Юрій Іванющенко. Це саме ті люди, які повинні захищати національні інтереси України в енергетиці. В українських ЗМІ було чимало публікацій про інтереси «Юри Єнакіївського» у США, зокрема щодо співпраці у ядерній енергетиці. Однак в результаті вибір зупинився на Росії. Можна знайти 2 варіанти для пояснення такої ситуації:

1) у США не захотіли мати справу з людиною, яку сприймають як кримінального авторитета;

2) Росія запропонувала умови, від яких неможливо відмовитись.

Читайте також