Домівка ЕнциклопедіяМоцарт Вóльфґанґ

Моцарт Вóльфґанґ

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.

 

Австрійський композитор, представник віденського класицизму, який вважається одним із найгеніальніших музикантів в історії людства.

Повне ім’я ‑ Йоганн Вольфґанґ Хризостом Теофіл Моцарт

Дата народження       27 січня 1756 р.            Місце народження       Зальцбург

Дата смерті      5 грудня 1791 (35 років)        Місце смерті      Відень

Творчий доробок Моцарта становить понад 600 творів: більш як 50 симфоній, понад 19 опер, велику кількість інструментальних концертів (зокрема 27 фортепіанних), 13 струнних квартетів, 35 сонат для скрипки, реквієм та багато інших інструментальних та хорових творів.

Знаходячись під великим впливом Гайдна, музика Моцарта стала вершиною класичної епохи за чистотою мелодії та форми.

Одружений з Констанцією Вебер 4 серпня 1782 року. Вони мали шістьох дітей, з яких тільки двоє вижили: Карл Томас (1784—1858) та Франц Ксаверій Вольфганг (1791—1844; згодом теж став композитором).

 

Матеріал від Мирослава Янишівського

Попри всю неймовірність – родина Моцартів мала відношення до родини Янишівських.

Галичина та Австрія в ті часи були складовими однієї держави – Австрійської імперії. З опублікованих документів достеменно відомо, що на початку 19-го століття. якийсь фон Янішевський був представником австрійського цісаря в Бурштині. За теперішньою термінологією ‑ очолював цісарську адміністрацію.

В 1809-1810 р.р. син великого композитора Моцарта – Франц Ксаверій навчав музики його дітей.

Відомо також, що час від часу у фон Янішевського влаштовувалися великі концерти для гостей. Тут Моцарт молодший здійснював також постановки п’єс. Це привело до пожвавлення музичного та культурного життя Бурштина.

Можливо, перебування Янішевського на високій посаді представника цісаря було проявом політики австрійського уряду на зменшення  впливу поляків шляхом просування українців.

Фон Янішевський може мати якесь відношення до нашої родини. Неясні родинні перекази доносять звістки, що перші Янишівські у Витвицю прийшли з Поділля.  Для витвичан   Рогатинщина – це вже Поділля.

До речі, фон Янішевський, жив у тих роках, що і відомий предок Степан Янішевський, власник цісарської грамоти на підтвердження шляхетства, датованої 1809 роком. Не виключено, що це одна й та ж особа.

 

Джерела:

Газета “Експрес”, 26 січня – 2 лютого 2006 року

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *